Forum Replies Created
-
AuthorPostitusi
-
Rinnavähk.ee
KeymasterFound cat didn’t know what to call it. Found here scientific name for cat https://allcatsnames.com/scientific-name-for-domestic-cat full list of names for cats.
Rinnavähk.ee
KeymasterTänud Teile!
Enne mammograafi külastasin ka rinnakabinetti ja seal tegeles minuga s.t katsus rinnad läbi rinnakabineti õde. Kõik oli ok ja midagi palpatoorselt ei tuvastatud. Aga suured tänud Teile selgituste ja suunamise eest! Sellest on palju abi!
Tervitades 🙂Rinnavähk.ee
KeymasterEsiteks küsin, kas rinnaarst(mammoloog) on rinda katsunud? Nagu vastuses ka märgitud, on oluline ka palpatoorne ehk katsumise leid. Selliste hajusalt paiknevate mikrolubinemiste puhul ongi vahel siiski vaja oodata ja jälgida n.ö. dünaamikat, sest kindla pahaloomulise protsessi tuvastamiseks UH-uuringul on vaja, et oleks ka tekkinud kasvajalisest protsessist põhjustatud kajavari, mida väga algava haiguse puhul ei pruugi näha olla. Lubinemised võivad aga olla ka healoomulised.
Sellegipoolest ei pea Te tingimata tasulisele uuringule minema, PERHis on esmastele haigetele jäetud igal päeval mammoloogide vastuvõttudel paar aega, paluge perearstilt CITO! (kiiresti!) saatekirja ja võite soovi korral siis saada nii mammoloogi konsultatsiooni kui ka UH-uuringu.
Heade soovidega,
dr.Riina KütnerRinnavähk.ee
KeymasterTegemist on nn. kolmiknegatiivse rinnavähiga, lõplik staadium selgub peale operatsiooni.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
biopsia vastused:
I Uuritud 1 bioptaat rinnanäärmest. Siin lümfoidses koes nähtavad atüüpiliste epiteliaalsete
rakkude pesad, tugeva polümorfismiga tuumad, rohked mitoosid. Leid sobib duktaalsele
invasiivsele kartsinoomile G3.
Teostatud immuunohistokeemiline uuring:
ER: neg
PR: neg
E-Cadh: pos
HER 2: 1+ (neg)
II Lümfisõlme kapsel, mille all lümfoidne kude, üksikud folliikulid. Pahaloomulisust ei ole.
Diagnoos:
carcinoma ductale infiltrativumMis on minu diagnoos?
ette tänades.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
siin võiks ehk tegu olla pigem seljaprobleemiga. Nimelt lülisambas paiknevate lülide vahemikest väljuvad närvid, millest abaluu tagusi moodustub närvipõimik, sealt edasi kulgevad närvi kätte ja mööda igat roidevahemikku ettepoole. Kui on näiteks tegu lülisamba kõverdumise või närvipõimiku ülekoormusega (liiga tugev koormus treeningul näiteks), võib valu kiirguda ettepoole, kas kätte või ka näiteks rinda. Rinnavaludel on mitmeid väga erinevaid põhjusi ning enamasti näärmekoes sel puhul üldse mingeid muutusi ei ole. Ka ei ole valu tavaliselt vähi tunnuseks. Soovitaksin esmalt vähendada nt hantlite kaalu? Samuti võib häiriva valu korral kasutada kas ibuprofeni, indometacini vms valuvaigisteid, mis on ka kerge närvipõletikuvastase toimega.Rinnavähk.ee
KeymasterKindla diagnoosi korral võite helistada kabineti telefonil 6172355 E või R kl 13-14 vahel, proovime leida kiiresti aja kohtumiseks. Meie haiglas on ka kõigil rinnaarstidel jäetud igal vastuvõtul paar vaba aega esmaste rinnavähi patsientide jaoks,seega pole ilmselt probleeme.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere dr Kütner,
Suured tänud Teile olulise info eest!
Sattusin ITK-se juhuslikult, kuna käisin seal rinnakabinetis. Nüüd kõik ülejäänud tegevus on seal jätkunud.
Minu küsimus on, kas on võimalik ka PERH-i üle tulla ja Teie vastuvõtule?Soovin saada endale kõige paremat ravi ja mis peamine, et ka kiiresti. Ei sooviks, et asjad edasi areneksid.
Ette tänades, Hele
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
kirjelduse alusel pean kahjuks ütlema, et tegu on üsna suure tõenäosusega pahaloomulise muutusega. Heaks sõnumiks on siiski see, et kuna tegu on väikese koldega, siis arvatavasti pole vajalik rinna eemaldamine. Rindade magnetuuring tehakse selleks, et teada saada, kas tegu on ühe koldega või on lisaks veel väikesi koldeid, mida ei pruugi MMGR ja UH-s näha olla (see 3mm-ne vari?). Kuna kaenla all on ka üks lümfisõlm kahtlane, võivad ka seal vähirakud sees olla, aga küllap see uuritakse operatsiooni ajal välja. Seega kirjelduste alusel on tegemist tõenäoselt algstaadiumi kasvajaga, rinda eemaldama ei pea ja Teie elu ohus ei ole. Küll aga järgneb operatsioonile järelravi- kindlasti kiiritusravi rinnale, mis kestab poolteost kuud, aga võib-olla enne seda veel ka nn.keemiaravi. Täpsema raviplaani ütleb Teile opereeriv kirurg siis, kui opratsioonimaterjalist tehtud histoloogiline uuring on valmis ( see võtab tavaliselt paar nädalat). Mõningate nüansside alusel saan aru, et olete uuritud ja plaanite ravi ItK-s, aga rinda ravitakse ka PERHis ning kiiritust tehakse ainult PERHis.
Soovin Teile kõike head!Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
soovitan pöörduda korduvasse kontorlli ja UH-uuringule mammoloogi juurde või rinnakabinetti.Aastaga võib palju muutuda. Kui siiski midagi kahtlast ei leita, saab edasi arutada, mida teha.Rinnavähk.ee
KeymasterKui otsest pahaloomulisust uuringutel tuvastatud ei ole, siis on Teie närvisüsteemist sõltuv, kas soovite pigem lubada tihendi eemaldada või tahate jääda jälgimisele. Kuna tänapäeval on kirurgiline tehnika kindlasti parem kui varasematel aegadel, siis sellise suurusega tihendi puhul ei tohiks rinnale erilist deformatsiooni jääda.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
operatsiooni järjekorra pikkus on kindlasti erinev haiglati (Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Ida-Tallinna Keskhaigla) ja kuude lõikes. Kuna aasta lõpunädalal operatsioone PERHis ei toimu, siis hetkel saame opereerida vastuvõtule saabuvaid patsiente uue aasta alguses.Täpsema aja teatab Teile Teie raviarst.Rinnavähk.ee
KeymasterMuretsemiseks pole põhjust, kergelt piimjas või kollakas eritis ei ole pahaloomulise protsessi tunnuseks ning haavandit nibul ka kindlasti pole, ilmselt on tegu tavalise piimajuha avaga. Enne mensest võib tegu olla hormoonide tõusuga või rinna tundlikkusega prolaktiinile, mis on piimatootmist soodustav hormoon. Pole vaja ka rinda liigselt mudida või “lüpsta”, see ainult soodustab erituse teket. Probleemi jätkumisel või muidu soovi korral võite pöörduda rinnakabinettidesse Tallinnas Magdaleena Haiglas või PERHis.
Rinnavähk.ee
KeymasterKas peate silmas allergilist löövet, Herpes Zosterit või veel midagi muud ( roospõletikku?) Tamoxifeniga siiski kindlasti seost ei ole. loomulikult võite tabletivõtmise soovi korral lõpetada, sest tarviklik on võtta kindlasti 5 aastat, pikem ravi siis kõrgema haigusriski korral.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
rinnavähi teke, kulg ning ravivastus ei sõltu kuidagi toidust, kaasa arvatud ka suhkur ja mesi. Seega võite toituda täpselt nii nagu Teile endale sobib ja maitseb. Ažiotaaž suhkru tarvitamise ümber on väändunult tekkinud ilmselt sellest, et tehakse uuringuid vähirakkude ainevahetuse osas ning kuna nende ainevahetus on kiirem, siis on nende glükoositarvidus ka suurem. See aga ei ole kuidagi seotud suhkru tarvitamisega, vähirakud saavad oma glükoosi organismist ikka kätte sõltumata asellest, kas inimene tarvitab suhkrut vähem või rohkem.Ainuke asi, mida ehk võib jälgida, et ei maksa ennast haletsusest iseenda vastu toiduga üle nuumata, kuna kemoteraapia ajal võib limaskestade ärritusest olla ka selline näriv tunne maos, mis sunnib pidevalt midagi suhu toimetama.Rinnavähk.ee
KeymasterPole põhjust muretseda. See, kas peaaju ka kaasa haarata uuringusse või mitte, on maitseasi. Kui tahta väga põhjalikult KÕIK kohad üle vaadata, on siis hea, kui aju on ka vaadatud. Samas ajumts esineb suhteliselt harva. Sagedamini esineb ajumetastaase HER2 postiivsetel patsientidel, ehk siis igaks juhuks on tehtud selle pärast.
Rinnavähk.ee
KeymasterMis see küsimus õieti oligi? Mammograafi vastus on üsna ühene: midagi paha leitud ei ole, seega rinnad on korras.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
soovitaksin oodata ära menstruatsiooni möödumise ja kui siis ikka veel miski häirib, võite pöörduda rinnakabinetti uuringule. Loodetavasti on tegu siiski tavalise rinnapõletikuga, mida võib esineda ka mittetoitvatel naistel.01.11.2016 at 11:02 Vastusena: Miks on peale 1 a tagasi tehtud op. kaenlaauk, rind tuim ja valulik ? #30263Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
olete ise juba oma vaevuste põhjuse leidnud: olete käele liiga teinud. Kui olete oma majapidamise nüüd viimse riiulini purkidega täitnud, saate ehk käele (ja endale) ka veidi puhkust võimaldada? Valude vastu võite tarvitada Ibuprofeni või diclofenaci. Metastaaside teke on vähetõenäoline. Saun pole ka vastunäidustatud, võib olla on soojendamisest just abi. Närvipõletikud on tegelikult visad taanduma, vast paari kuu vältel ehk vaevused vähenevad.Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
Keemiaravi kuuri hulgas küll migeid psühhostimulaatoreid ei ole. Taxotere kuuri eel kasutame me allergilise reaktsiooni vältimiseks suuremas doosis dexamethasoni, mis võib mõnele veidi ergutavalt toimida, kuid FEC puhul seda ei tehta. Unehäired võivad olla seotud pigem stressiga ja ka ealiste muutustega (kliimaksis tekivad tihti unehäired). Unerohtu võtke ikka terve tablett, ega Te ju imik ei ole. Raviteed on igati lubatud kui need Teile meeldivad ja sobivad. Äkki veel jalutuskäik värskes õhus või klaasike punaveini?Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
mingeid vastunäidustusi teiste (vajalike) ravimite manustamiseks keemiaravi ajal ei ole.Rinnavähk.ee
KeymasterPiimataolise vedeliku eritunmine imetamise järgselt ei ole iseenesest mingi hirmsa haiguse tunnus,lihtsalt osades rindades on piimajuhade seinad lõtvunud ning ei tõmbu korralikult kokku, samuti võib põhjuseks olla rindade kõrgem tundlikkus piimatootmist soodustavale hormoonile (prolaktiin) või ka stress või rindade sage stimuleerimine näiteks seksuaalelu käigus. Igatahes pole vajalik nibusid pigistada ega seda vedelikku “välja lüpsta”, see ainult soodustab eritust. Kui aga soovite pöörduda rindade uuringule ja konsultatsioonile, siis selleks on rinnakabinetid Tallinnas nii PERHis kui Magdaleena haigla juures.
Rinnavähk.ee
KeymasterKui tegemist on kõrge rinnavähi taastekke riskiga (st. agressiivset tüüpi kasvaja või suurema staadiumiga), siis me soovitame vahel munasarjade töö blokeerida kuni 5 aastaks, varasemalt soovitati ka munarsarjade eemaldamist. Praegu loetakse 5 aastat anti-hormoonravi piisavaks. Kuna olete korra juba rinnavähk haigestunud, on Teil loomulikult ülejäänud elanikkonnast veidi kõrgem risk uuesti rinnavähki haigestuda- kas samas rinnas uue kolde tekke või ka teises rinnas kolde tekkimise läbi. Praegu ma siiski ei peaks mõistlikuks selle ühe tsüsti tõttu paanikat tegema hakata, minu hinnangul see Teie vähiriski oluliselt ei tõsta. Tõenäoselt käite mammoloogi juures korralikult kontrollis ning kord aastas tehakse Teile mammogrammid. Täiesti riski välistada pole nagunii võimalik kahjuks.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
tamoxifeni avastamisel soovitati järelravi 2 aastaks, siis uuemate uuringutulemuste valguses 5 aastaks. Eelmisel aasta avaldatud uuringute tulemuses oli suremus madalam nende patsientide hulgas, kes tarvitasid järelravi 10 aastat 5 asemel. Praegu ollakse üldiselt euroopas seisukohal, et ravi kestust võiks modereerida vastavalt haiguse staadiumile. Seega algselt suurema staadiumi vähkide korral on kaugmetastaaside tekke risk suurem ja pikem ravi oleks kindlastio mõitslikum. Oleme ka siin vahel näinud, et kaugmetastaasid löövad välja mõni aeg peale hormoonravi lõppu, seega on see ravi ikka pigem kasulik kui kahjulik. Igasuguste kõrvaltoimete osas on aga nii, et ega keegi vägisi Teid ravima ju ei sunni ja patsiendil on alati õigus ka ravist loobuda kui ta sellesse ei usu või see ravi talle ei sobi. Günekoloogiliste kõrvaltoimete puhul on vahel pigem näidustatud ka günekoloogiline operatsioon-suurte mõüoomide puhul tuleb ju nagunii emakas eemaldada ka sel juhul kui rinnavähki ka diagnoositud ei ole.Rinnavähk.ee
KeymasterTere
Hingerahu saamiseks tahan veel asja täpsustada. Keemiaravi ajal menstruatsioon kadus, siis taastus ja kadus uuesti 1,5 aastat peale keemiaravi lõppu. Peaaegu 5a ei olnud ja siis hakkas uuesti. Kas on mingi võimalus, et ultrahelis nähtud tsüst on midagi muud? Kas menstruatsiooni taastumine võib suurendada uuesti hormoontundliku kasvaja riski?Rinnavähk.ee
KeymasterTamoxifen ei ole selline ravim, mis menstruatsioonid “ära võtaks”, sageli lõpevad menstruatsioonid peale keemiaravi ja võivad tõesti hiljem taastuda. Seega kui Te olete günekoloogi juures käinud ja seal on kõik korras, siis olete ehk lihtsalt seda sorti, kellel loomulik menopaus tekib aastaid peale 50-ndat.
Rinnavähk.ee
KeymasterTere,
menopausiga siin ilmselt seost ei ole. Äkki mõtlete veel ühe lapse peale? Tavaliselt aitab rasedus ja sünnitus hormonaalset tasakaalu tagasi saada ja rinnavalud taanduvad mõneks ajaks. Kuna tegemist ei ole ühest kindlast hormoonist või tegurist tingitud sümptomiga, siis kahjuks puudub ka konkreetne ja toimiv ravi. Kirjanduse andmeil soovitatakse NSAIDe ( Ibuprofen, diclofenac jt), hiid-kuningakepi õliga kapsleid, aga ka hormoonpreparaate nagu tamoxifen, mõned isegi meessuguhormoone. On proovitud kasutada ka sama ravi, mida tehakse endometrioosi korral, st süstitakse kord kuus kõhunaha alla hormooni, mis viib Teid ajutiselt menopausi, kuid ka see pole pikemas perspektiivis kestvat tulemust andnud. Seega peate nüüd ise otsustama, milliseid meetmeid Te eelistate ning siis vast günekoloogiga nõu pidama, kelle konsultatsioon on nagunii vajalik selle osa patoloogia välistamiseks.Rinnavähk.ee
KeymasterKas tsüsti tühjaks ei punkteeritud UH-uuringul? Kui on suur tsüst, siis selle peaks ikkagi tühjendama ja materjali uuringule saatma, mõne aja pärast tuleks teha ka kontroll-uuring uuesti. Suur tsüst ise võib ka valu ja põletikku põhjustada. Samas võib tsüsti seinast ka pahaloomuline kasvaja alguse saada.
Rinnavähk.ee
KeymasterRinnavähk toitumisest väga suurel määral ei sõltu, vahest ehk liigne rasvase toidu tarbimine võib viia rasvumisele ja kuna rasvkoes toodetakse östrogeeni ja progesterooni, siis nende taseme tõus soodustab rinnavähi teket. Samas pole ka põhjapanevaid andmeid, et mingi toiduaine tarbimine annaks 100%-lise kaitse rinnavähi vastu. Kirjanduses on juttu olnud tõesti Omega-3 rasvhapetest ja D-vitamiinist, aga pigem tarbida neid siis hiljem peale ravi. Keemiaravi ajal toituge pigem kergelt ja maitsvalt, sest seedeelundkond on veidi ärritatud olekus. Seetõttu on Teile ka probiootikume soovitatud, kuna kemoteraapia võib ärritada limaskestasid, näiteks põieärritus võib mõnel patsiendil tekkida. Iivelduse vastased preparaadid jällegi kipuvad tekitama kõhukinnisust. Seega kõrvaltoimed on väga individuaalsed. Kemoteraapia doosid on välja arvestatud Teie kehapindala järgi ja peavad saama oma toimet avaldada. Toime hulka kuulub kahjuks ka leukotsüütide arvu hetkeline langus, mille organism enamasti kiiresti kompenseerib. Minu arvamus on, et mida vähem Te lisapreparaate tarbite, seda parem. Kõik need lisaained sisaldavad omakorda lisaaineid, mille läbitöötamiseks organism peab veel lisatööd tegema.
Rinnavähk.ee
KeymasterUuringutega on nii, et järelkontrollis polegi USA ja Euroopa ravijuhiste kohaselt vaja teha muud kui haige üle vaadata-katsuda ning kaebuste puudumisel teha korra aastas mammograafia. Kui rind on eemaldatud, siis loomulikult seda ka enam pildistada ei saa. Kui armi tekib retsidiiv (mida juhtub üliharva), on seda näha arsti vaatlusel. Tegelikult ei käi välisriikide patsiendid ka üldse onkoloogi juures järelkontrollis, vaid neid konsulteerib vastava väljaõppe saanud õde. Vereanalüüs tõepoolest vähi kohta oluliselt andmeid ei anna. Meie oleme harjunud palju tegema nn.vähimarkerit Ca 15-3, mis tegelikult pole päris usaldusväärne (näiteks rinnas oleva vähikolde puhul marker ei muutu).
Juuste tagasikasvamise koha pealt ei oska Teile nõu anda, minu praktikas selliseid juhtumeid ei ole. Ehk saavad nahaarstid nõu anda? -
AuthorPostitusi