Avaleht › Forums › Küsi arstilt › Keemiaravi efektiivsus. Kui keemiaravi ei mõju?
-
AuthorPostitusi
-
-
19.03.2008 at 10:47 #27496
Külaline
Guest -
19.03.2008 at 10:47 #28668
Rinnavähk.ee
KeymasterTere. Olen lugenud, et inimesed saavad erinevaid raviskeeme (näit. algul 4 x ühte, siis 6x midagi muud). Siin leheküljel kirjutasite ühe küsimuse vastuseks, et TAC on kõige moodsam ja efektiivsem. Kirjutasite ka, et keemiaraviga püütakse mikrometastaase hävitada. Aga kui juhtub, et TAC, kui kõige efektiivsem ei mõju, kas siis pole enam teiste skeemide kasutamine mõttekas? Ja kui keemia ei mõju, kas siis mirkometastaasid jäävadki hävitamata?
Kas patsient saab saab enesele teadmata mõjutada keemiaravi efektiivsust ükskõik kummas suunas mingi toiduaine, joogi (ravitee?) vms. kaudu?
Kas on võib juhtuda, et anti-emeetikud vähendavad keemiaravi efektiivsust? Küsin nii, sest loogiliselt võttes ei tohiks see ju nii olla.
Kui keemiaravi toimub enne operatsiooni, kas on võimalus, et pärast operatsiooni ka keemiaravi määratakse? Kui operatsioonieelne keemia kasvaja suuruse vähendamiseks ei mõju?
Tänan vastuste eest. -
03.04.2008 at 09:19 #28669
Rinnavähk.ee
KeymasterKeemiaravi kuurid jagunevad põhimõtteliselt 3 gruppi oma toimeeesmärgi järgi: neoadjuvantse keemiaravi eesmärgiks on kasvaja suurust vähendada, et saaks üldse opereerida või et saaks rinda säilitavat operatsiooni teha. Adjuvantse ravi eesmärgiks on võimalikke ( oletatavaid) mikrometastaase hävitada ja hilisemate kaugmetastaaside tekke riski vähendada. Palliatiivse ravi eesmärgiks on juba tekkinud kaugmetastaaside suurust vähendada ja haiguse sümptoome maha suruda. On täiesti reaalne, et keemiaravi ei toimi 100%-liselt hävitavalt ja kasvajakoest hävib ainult osa- muidu ei oleks ju operatsiooni ülse mõtet teha. Adjuvantse ravi puhul ei tea me aga ülde, kas sihtmärki, st. kasvajarakke organismis ongi. Adjuvantravi tegemise kriteeriumid on paika pandud üle maailma ühtsetel alustel ja põhinevad aastakümnete pikkuste uuringute tulemustel. Need uuringud näitavad, et suremus rinnavähki on peale keemiaravi kasutuselevõttu oluliselt langenud. Iga uue ravimi turule toomisele eelmevad samuti pikad uuringuperioodid, kus jälle selgitatakse välja, millistele patsientide gruppidele oleks õige just seda ravi teha.Ühe kasvajakolde sees võivad olla erinevad rakukloonid, millest ühed on tundlikud ühele raviskeemile, teised aga jälle teisele. Seega on raviskeeme ikka mõtet vahetada. Kahjuks on aga ka selliseidki kasvajaid, mis tõesti ühelegi ravile ei allu – sellise haiguse ees olemegi suhteliselt abitud. Kui keemiaravi tehaks enne operatsiooni, on tõenäoliselt tegemist üsna suure haigusega ja seega saadakse enamasti ka peale operatsiooni veel tsütostaatilist ravi ( v.a. juhud, kui opi-eelne ravi on kestnud 6kuud).
-
-
AuthorPostitusi
- You must be logged in to reply to this topic.