Rinnavähk

Suuremal osal juhtudest (75%) saab rinnavähk alguse piimajuhadest. Seda nimetatakse juhatekkeliseks ehk duktaalseks rinnavähiks. Väiksem osa (10%) lähtub rinnanäärme sagarikest, sellist rinnavähki nimetatakse lobulaarseks rinnavähiks.

Rinnanäärme võib tinglikult jagada 4 osaks ehk kvadrandiks. 50% kõikidest rinnavähkidest on leitud ülemises välimises osas, kus asub kõige rohkem piimajuhasid. Alumises sisemises osas on piimajuhasid kõige vähem, seal tekib rinnavähki harvem.

Mõningatel juhtudel ei tungi rinnavähi rakud tekkekohast väljapoole, ümbritsevasse koesse, sellist vähki nimetatakse tekkekohaga piirdunud (“in situ”) ehk mitte-invasiivseks rinnavähiks.

Kui vähirakud tungivad ümbritsevasse rinnakoesse, samuti vere- ja lümfisoontesse, nimetatakse seda infiltreeruvaks ehk invasiivseks rinnavähiks.

Vähirakud võivad vereringe või lümfisüsteemi kaudu levida keha kaugematesse piirkondadesse, seda nimetatakse siirete tekkimiseks ehk metastaseerumiseks.

Rinnavähk võib sarnaselt normaalsele rinnakoele sisaldada erilisi valke – hormoonretseptoreid, mis seovad naissuguhormoone – östrogeene ja progesterooni. Selle tulemusena tekib retseptor-hormoon kompleks, mis vallandab vähiraku kasvamise.

Kasvajat, mis sisaldab selliseid retseptoreid, nimetatakse hormoonretseptor-positiivseks ehk hormoontundlikuks kasvajaks (moodustavad umbes 70% kõikidest rinnavähkidest). Osad rinnavähid ei sisalda hormoonretseptoreid, neid nimetatakse hormoonretseptor-negatiivseteks.

Kasvajaraku pinnalt määratakse ka spetsiifilise valgu ehk HER2 olemasolu, mida esineb umbes 15%-l rinnavähiga patsientidest. Sellist rinnavähki nimetatakse HER2 positiivseks. HER2 positiivsus muudab vähi agressiivsemaks – vähirakud kasvavad ja jagunevad kiiremini.

Rinnavähki, millel pole hormoonretseptoreid ega ka HER2 valku, nimetatakse kolmiknegatiivseks rinnavähiks. See on kõige agressiivsem rinnavähi vorm, seda on 10-15% rinnavähkidest.

Hormoonretseptorite olemasolu ja HER2 retseptori seisund on tähtis rinnavähi ravi määramise ja haiguse prognoosi osas.

Rinnavähki võib väga harva esineda ka meestel, umbes 1%-l kõikidest avastatud rinnavähi juhtudest.