Ligikaudu 10% kõikidest rinnavähkidest on pärilikud. Sellised vähid on põhjustatud pärilikult edasikanduva geenimutatsiooni poolt ning esinevad suurema tõenäosusega perekondades, kus on teada mitmeid rinna- ja/või munasarjavähi juhte.
Pärilikku ehk perekondlikku rinnavähki tekitavad kõige sagedasemad mutatsioonid BRCA1 ja BRCA2 geenides (BRCA inglise keeles Breast Cancer).
Lisaks pärilikele BRCA1 ja BRCA2 geeni variantidele on rinna- ja munasarjavähi tekkega seotud ka teised geenid nagu ATM, CHEK2, PALB2, TP53, CDH1, STK11 jt.
Pärilik rinnavähk avaldub tavaliselt varasemas eas (enne 45.-50. eluaastat).
Päriliku rinnavähi diagnoosimiseks tehakse geeniuuringud.
Vaata, kellele on soovitatud teha geneetilised uuringud päriliku rinnavähi osas: https://rinnavahk.ee/diagnoosimine/geneetilised-uuringud/
Geeniuuringud aitavad teha otsuseid ravi valikute osas ja hinnata haiguse prognoosi.
Rinnavähiga patsiendile, kellel on tuvastatud haiguse tekkega seotud mutatsioon geenides (n: BRCA mutatsioon), on teatud juhtudel võimalik teha geenimuutuse spetsiifilist ravi PARP inhibiitoritega. Geenimuutusest lähtuvalt otsustatakse ka kirurgilise ravi valik.
Päriliku vähi korral on patsiendile näidustatud geneetiku konsultatsioon.
Samuti on soovitav lähisugulaste geneetiline konsulteerimine ja geenitestimine, et hinnata nende riski rinnavähi tekkeks.