Valvurlümfisõlme biopsia

Selleks, et hinnata, kas vähk on lümfiteid mööda levinud lümfisõlmedesse, on võimalik teha valvurlümfisõlme biopsia.

Rinnavähi kolde piirkonda viiakse väikeses doosis radioaktiivset ainet (radiokolloidi), mis koguneb osaliselt esimesse või esimestesse piirkondlikesse lümfisõlmedesse. Operatsiooni ajal on võimalik vastava aparatuuri (gammaanduri) abil leida kõrgenenud radioaktiivsusega lümfisõlm, mida nimetatakse valvurlümfisõlmeks.

Nende sõlmede histoloogilise kiiruuringu (koeuuringu) alusel saab ennustada ka teiste lümfisõlmede seisu ja otsustada edasise ravi üle.

Juhul kui valvurlümfisõlm on negatiivne (st vähisiirdeta), ei ole vaja kaenlaaluseid lümfisõlmi eemaldada.

See on väiksema mahuga operatsioon, mille järgselt ei ole vaja eemaldada lümfivedelikku kaenlaalusest. Valvurlümfisõlme biopsia ennetab hilisemaid probleeme nagu käe jõudluse langus ja lümfipais ehk lümfödeem.

Kui mitmes valvurlümfisõlmes on vähirakkude kogumikud (makrometastaasid), jätkatakse operatsiooni enamasti kõigi kaenlaaluste lümfisõlmede eemaldamisega. Teatud metastaatiliste sõlmede arvu korral saab asendada täispuhastuse ka kaenlaaluse piirkonna kiiritusega.

Lümfödeem ehk lümfiringluse takistusest tekkinud turse

Kui kaenlaalused lümfisõlmed on kirurgilisel teel eemaldatud või on tehtud kaenlaalusesse piirkonda kiiritusravi, võib tüsistusena tekkida lümfödeem (käsivarre, labakäe turse). Lümfipais ehk lümfiturse ehk lümfödeem tekib pikaajalisel liigse lümfivedeliku kogunemisel nahaalusesse koesse. See on tavaliselt kerge ja võib tekkida järk-järgult paari kuu või mitme aasta jooksul pärast ravi.

Lümfödeemi varased tunnused on:

  • pakitsuse tunne käes;
  • naha puutetundlikkuse häirumine;
  • ülajäseme turse;
  • ülajäseme nõrkus;
  • võimalik punetus või põletiku tunnused.

Lümfödeemi tekkimisel muutuvad käsivars ja labakäsi põletike suhtes vastuvõtlikumaks, mistõttu on oluline hoiduda igasugustest nahatraumadest. Majapidamistöödel on soovitav kasutada kindaid, päikesepõletusest tuleb hoiduda, isegi väikesi haavu tuleb töödelda antiseptikuga. Ettevaatlik tuleb olla maniküüri tegemisel, raseerimisel tohib kasutada vaid elektrilist epilaatorit. Võimalusel tuleks vereproovi lasta võtta ja vererõhku mõõta vastaspoolselt, tursest mittehaaratud käest.

Operatsioonijärgsel võimlemisel on oluline roll lümfipaisu ennetamisel. Sobivad spordialad on ujumine, suusatamine, jalgrattasõit, kepikõnd. Võimelda tuleb mõõdukas tempos, hoiduda tasub äkilistest liigutustest. Käe lümfiturset saab leevendada spetsiaalse taastusravi ja lümfiteraapiaga.