Hormoonravi

Hormoonravi ehk endokriinravi on oluline süsteemne ravimeetod igas staadiumis rinnavähi korral. Hormoonravi kasutamise eelduseks on hormoonretseptorite olemasolu kasvaja koes, mida määratakse haiguse diagnoosimisel kasvaja koeproovist.

Mida rohkem on kasvajakoes hormoonretseptoreid, seda parem on hormoonravi tulemus.

On teada, et naissuguhormoonid – östrogeenid ja progesteroon – mõjutavad hormoontundliku rinnavähi kasvu ja levikut.

Hormoonravimid vähendavad organismis toodetavate naissuguhormoonide taset või takistavad nende hormoonide sidumise vähirakkudes paiknevate hormoonretseptorite poolt. Ravi tulemusena vähirakkude kasv aeglustub või peatub.

Östrogeenide tootmine naise organismis on erinev suguküpses eas (premenopausis) ja menopausi järgselt (postmenopausis), mida arvestatakse hormoonravi määramisel.

Hormoonravi võimalused

Hormoon- ehk endokriinravi kasutatakse:

  • rinnavähi tekke vältimiseks kõrge riskiga patsientidel;
  • täiendava ehk adjuvantse ravina kirurgilise ja kiiritusravi järgselt varajase vähi korral, et vähendada haiguse taastekkimise riski ja suremust;
  • kaugelearenenud rinnavähi ravis.

Vastavalt toimimisele ja näidustustele jagunevad hormoonravimid erinevatesse gruppidesse:

Östrogeeni tootmise vähendamiseks võib kasutada ka munasarjade kirurgilist eemaldamist või nende talitluse peatamist vastava piirkonna kiiritusraviga.

Enamasti on hormoonravimid hästi talutavad, millega saab jätkata igapäevaelu ja töölkäimist. Mõningatel juhtudel võib hormoonravi ajal esineda soovimatuid kõrvaltoimeid nagu kuumahood, liigeste valulikkus/jäikus, tupe limaskesta kuivus, luutiheduse vähenemine, kolesterooli taseme tõus Kõrvaltoimed on enamasti kerged või keskmise raskusega ja võivad kaduda iseenesest ravi käigus. Kaebused võivad olla põhjustatud ka menopausist. Kuumahoogude leevendamiseks tuleks vältida vürtsiseid toite, kanda mugavaid riideid, mida saab vajadusel ära võtta, magada jahedas õhutatud ruumis. Liigeskaebuste korral võib valu vähendamiseks kasutada valuvaigisteid. Vaevuste püsimisel tuleb kindlasti pöörduda raviarsti poole.

CDK 4/6 inhibiitorid

Hormoonravile lisatakse rakusiseste sideteede blokaator – tsükliinsõltuvate kinaaside (CDK4/6) inhibiitor (ribotsikliib, palbotsikliib). Need on suukaudsed ravimid, enamasti väheste kõrvaltoimetega ja hästi talutavad.

CDK4/6 inhibiitorit kombineeritakse fulvestrandiga või aromataasi inhibiitoriga kaugelearenenud hormoonpositiivse rinnavähi ravis.